Lee Strobel: Kauza Kristus

7. srpna 2012 v 18:29 | Lucy Michelle |  Knihy


Byl Ježíš skutečnou historickou osobou?
Můžeme jakékoli tvrzení opřít o exaktní důkazy?
Je Nový zákon - jeden z hlavních pramenů o životě Ježíše - dostatečně důvěryhodný?


Je některá z těchto otázek, otázkou nad kterou jste se někdy zamýšleli,
případně nad ní mávli rukou s tím, že je to vlastně jasná blbost a nebudete
to řešit, nebo jste prostě byli nuceni zaujmout postoj společnosti z nedostatku informací?Lee Strobel je žurnalistou, který pracoval jako redaktor v novinách Chicago Tribune, pro které připravoval pravidelnou kriminalistickou rubriku. Soudní místnosti a soudní vyšetřování pro něj tudíž nejsou nic cizího, nýbrž jsou pro něj několikaletou praxí.

Tento novinář byl ateistou, ale poté co jeho manželka uvěřila, se rozhodl prozkoumat křesťanskou víru na základě historických, vědeckých a filozofických důkazů. Po pečlivém zhodnocení toho co zjistil se stal křesťanem a s odstupem času se rozhoduje napsat knihu, která mapuje jeho cestu ve světle dalších vědeckých objevů.

V Kauze Kristus se zaměřuje, jak napovídá název, přímo na Krista. Ve třech částech zkoumá skrze rozhovory s významnými křesťanskými vědci zda-li jsou záznamy o Ježíši Kristu věrohodné, analýzu jeho osobnosti a průzkum Kristova vzkříšení.
Celý tento koncept je zpracován jako vyšetřování kriminálního případu a je prokládán příběhy ze skutečných případů, o kterých Lee Strobel psal do novin, což je osvěžujícím prvkem. Již zpočátku jsou čtenáři vyzváni aby ke čtení a zkoumání případu přistupovali bez předsudků a rozhodovali se o tom, jak jehozávěry přijmou na základě získaných důkazů, jako při soudním přelíčení.

Při čtení této knihy se mi několikrát přihodilo, že jsem nad ní usla, ale to bylo náročností přelouskání obsahu, nikoliv tím, že by mě nudila. Myšlenky v knize obsažené jsou velmi zajímavé a věřím, že mohou zajímat jak věřící, tak nevěřící. Vědci jsou sice křesťané, ale informace podávají dle mého názoru objektivně. Když porovnám náročnost s ostatními Kauzami, tato se mi četla nejlépe, protože se drží v historické rovině a u věcí, které si můžeme ''osahat'', ale každý je z jiného těsta a tak mu mohou přijít stravitelnější popisy složitosti jednoduchého organismu, o kterých se píše v Kauze Stvořitel :). Mě osobně se styl psaní moc líbil a čas strávený čtením tohoto kusu rozhodně nepovažuji za ztracený, nadchlo mě to tak, že jsem si ji dokonce i koupila (četla jsem knihu půjčenou).

Knihu nedoporučuji na čtení těm, kteří si chtějí počíst nenáročnou literaturu nad kterou se nemusí přemýšlet a naopak vřele doporučuji těm, kterým vrtá hlavou jestli je Bible důvěryhodný zdroj informací a jestli Ježíš Kristus nebyl podvodník, blázen, šarlatán nebo všechno dohromady (je tam i rozhovor s psychologem).

Malé upozornění: rozhovor s lékařem není vhodný pro slabé povahy. Celkem dopodrobna se zde rozebírá, co se ze zdravotního hlediska s Ježíšem před a při křižování dělo včetně popisu, jak to asi bolí když vám někdo propíchne hřebem ten a ten vaz a místy je to hodně.. nepříjemné.

Pokud jste knihu četli a máte něco co byste dodali, tak prosím, vítám vaše názory :)

P.S.: Otázky použité v anketě jsou z přebalu Kauzy Víry, o které také plánuji napsat (až ji dočtu a dostanu se k tomu).

Lucy Michelle

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zorka | Web | 10. srpna 2012 v 22:28 | Reagovat

Moc krásný blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama